Witajcie!
Mam nadzieję, że miło spędziliście wolny czas.
Kochani, zabieram Was dzisiaj w kosmos. Gotowi?
3...2...1...START🚀
Układ Słoneczny to najbliższy nam fragment kosmosu. Jego centrum, czyli środkiem, jest Słońce wokół którego krąży osiem kulistych planet. Układ słoneczny tworzą również księżyce, planetoidy, asteroidy oraz pył międzyplanetarny. Obecnie znanych jest osiem planet Układu Słonecznego, które obiegają Słońce po eliptycznych orbitach. Planety Układu Słonecznego to, w kolejności od Słońca: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun.
💡CIEKAWOSTKA: Jeszcze 14 lat temu planet w Układzie Słonecznym było 9, jednak 24 sierpnia 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety.
Słońce - to nic innego jak gazowa kula, złożona głównie z dwóch gazów: wodoru i helu. Słońce jest gwiazdą, wcale nie największą w kosmosie. Dla nas jednak ma ogromne znaczenie, to dzięki niemu możliwe jest życie na Ziemi.
Merkury - leży najbliżej Słońca, ze względu na to jest bardzo trudny do zbadania. Powierzchnia tej planety to skalista pustynia pokryta największą wśród wszystkich planet ilością kraterów.
Wenus - jest planetą skalistą, wielkością i masą przypomina Ziemię, przez co często opisywana jest jako siostra naszej planety. Wenus posiada kontynenty, góry, kratery oraz wulkany. Jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym. Łatwo rozpoznać ją na niebie w pogodną noc - ma lekko błękitny odcień i tylko Księżyc jest od niej jaśniejszy.
Ziemia - nasz dom. Jest jedyną planetą w Układzie Słonecznym na której woda występuje w stanie ciekłym. Obiega Słońce w ciągu 365 dni czyli w ciągu jednego roku.
Mars - pokryta czerwonym pyłem bardzo zimna planeta. Posiada dwa niewielkie księżyce i jest o połowę mniejszy od Ziemi. Mars słynie w Układzie Słonecznym z największych łańcuchów górskich oraz kanionów. Najwyższa góra na Marsie, a zarazem największa w Układzie Słonecznym to Olympus Mons (24 km wysokości)
Jowisz - największa planeta w Układzie Słonecznym. Posiada wiele księżyców (co najmniej 63). Jowisz jest najszybciej obracającą się planetą.
Saturn - druga pod względem wielkości planeta w Układzie Słonecznym. Otaczają go charakterystyczne pierścienie zbudowane z milionów bryłek lodu oraz skał.
Uran - pierwsza planeta, która odkryta została w czasach nowożytnych. Uran posiada 27 znanych księżyców.
Neptun - ósma i ostatnia planeta Układu Słonecznego. Budowa Neptuna jest bardzo podobna do Urana. Neptun jest nieco mniejszy ale za to cięższy.
Księżyc - naturalny satelita Ziemi. Nie jest planetą ani gwiazdą. Wcale nie świeci tylko odbija światło pochodzące ze Słońca. Krąży wokół Ziemi, tak jak Ziemia krąży wokół Słońca.
Chyba wiecie już wszystko. Czas na ćwiczenia, otwórzcie je na str. 72-73, rozwiążcie wszystkie pięć zadań, do zadania 5 przyda się Wam podręcznik, strona 60-61.
CZAS NA PRZERWĘ
i odrobinę muzyki...🎶🎶
i odrobinę muzyki...🎶🎶
Dajcie sobie tyle czasu na odpoczynek ile potrzebujecie.
MATEMATYKA
Zapiszcie temat w zeszycie.
Na rozgrzewkę, zagadka...
Pozostałe zadania przepiszcie i rozwiążcie w zeszycie, tworząc tabelkę nie zapomnijcie użyć linijki.
Kochani, na dzisiaj to już wszystko.
Życzę Wam miłego popołudnia.
Pozdrawiam Was cieplutko.
p. Kasia 💙💚💜
Jestem Maciej .S
OdpowiedzUsuńJestem Filip S
OdpowiedzUsuńJestem Olek M.
OdpowiedzUsuńJestem. Franek. K
OdpowiedzUsuńJestem Ola M.
OdpowiedzUsuńJestem Bartek H
OdpowiedzUsuńJestem Agata
OdpowiedzUsuńJestem Celinka.J
OdpowiedzUsuńJESTEM MATI B,
OdpowiedzUsuńJestem Marcel W
OdpowiedzUsuńJestem Asia i Hela.
OdpowiedzUsuńJestem Zuzia.D
UsuńJesteśmy. Nina I Antonina
OdpowiedzUsuń